Home country sourcing & ….doma nejlépe

Odliv sourcingových aktivit z off-shore zemí neustává. Vyčerpala se již levná pracovní síla? Zcela určitě ne, ale konkurenční výhoda se vytratila. Jsou tam všichni. Obory s vysokou přidanou hodnotou, nenáročnými transportními náklady, nebo s velmi vzácnými zdroji (i lidé tam patří) budou své výhody dlouhodoběji užívat, ale to je vše.

Výhody už nevykryjí ztráty z vázaného kapitálu. Nevykryjí organizační a logistické náklady. Rizikových faktorů navzdory, resp. díky vysoké kvalifikovanosti tamních výrobců přibývá.

Snižování východní spotřeby znamená udávání přebytků v Evropě či v USA. Místní oceláři z toho určitě nemají radost.
Východní partneři ale budou muset přijít ještě blíž a budou to již jejich investice. Nemístné posmívání se prognostikovi Zemanovi, ač je mnohdy jeho jiné roli místné, nezmění běh dějin. Čínské aktivity, už i v Česku, vystihují trend, který se bude stále více posilovat.

USA již pár let pomalu opouští Jihočínské moře a vrací se nejen do Karibiku, ale i do vlastních industriálních zón.
Evropané jsou na tom stejně. Rumunsko a Bulharsko je kulturně a industriálně blízko a dál než je Balkán se momentálně jít nechce.
V Ukrajině se kompletně rekultivuje. Politici zde mají rybářské oblečky, neb pád do východního bahna není vyloučen, ale na začátku 3. desetiletí, když Bůh dá, bychom mohli obilnici Evropy opět zasévat a snad i sklízet.
To jižní břehy moře středozemního a blízký východ čeká delší cesta, ale zbrojaři a evangelizátoři si zoufat nemusejí.

My ostatní musíme být zaklesnuti v blocích a být v nových LCC sourcingových rájích včas.

JZ